Mød Nattens Jægere
Oplev flagermusene helt tæt på, når vi tager dig med ud i skumringen lørdag d. 6. september!
Når mørket falder på, vågner naturens lydløse jægere – og vi følger med.
På denne aften kommer du med på en stemningsfuld tur ud til moser og skovkanter, hvor flagermusene begynder deres jagt på insekter. Med flagermusdetektorer lytter vi til deres ekkolokation og får et unikt indblik i deres hemmelige natteunivers.
Hvad kan du opleve?
- Lyt til flagermusenes jagt med detektorer
- Lær om deres adfærd, levevis og skjulte superkræfter
- Se dem flyve – lynhurtige, elegante og næsten lydløse
- Brug UV-lygter til at opleve insekternes verden, som flagermusene ser den
Flagermus er fascinerende, flyvende pattedyr med utrolige evner. De navigerer i mørke med lyd, flyver med præcision og spiller en vigtig rolle i naturens økosystem.
Denne tur er for dig, der vil opleve naturen på en ny måde – og komme tæt på et dyr, de færreste får lov at studere i virkeligheden.
Praktisk info:
Billetter koster 150 kr. pr. person. Kan kun købes online i forsalg.
Du bliver taget imod i Velkomstbygningen, som er den store bygning ved siden af P-pladsen.
Varmt tøj og praktisk fodtøj nødvendigt. Medbring gerne en rød lygte, så du kan finde vej på området og samtidig passe på dit nattesyn.
Der er mulighed for køb af drikkevarer og lidt til den søde tand ved ankomst.
Gå ikke glip af denne aften i selskab med nattens mest hemmelighedsfulde skabninger – tilmeld dig nu og tag med på flagermus-safari!